Při správné antikorozní ochraně nemusí být vlhkost strašákem

Antikorozní fólie_VCI7. 3. 2023

Přepravovanou elektroniku, různé kovové součástky, ale i další zboží ohrožuje poškození vlivem vlhkosti, která se k produktu může dostat zvenčí nebo také zkondenzovat uvnitř balení. Ochranu proti korozi zajišťují vhodná obalová řešení, k nimž patří například antikorozní fólie a vysoušedla.

Balení do antikorozních fólií je výhodné třeba tam, kde je vyžadována elastičnost a přizpůsobivost obalu danému výrobku či vnějšímu obalu. Pro správnou funkci těchto fólií je zapotřebí dodržet některá základní pravidla, například balit pouze čisté a suché kovové výrobky, zajistit dostatečné množství inhibitorů koroze uvnitř balení nebo zamezit volnému přístupu vzduchu do balení.

Významnou roli sehrávají antikorozní fólie nejen v rámci přepravy, ale i skladování produktů. Chránit zboží před korozí dokážou v případě potřeby i několik let.

Součást plánování přeprav

Antikorozní fólie se uplatňují mimo jiné v námořních přepravách, kde je kontejner se zbožím na moři po relativně dlouhou dobu vystavován vysoké vlhkosti vzduchu, slané vodě a změnám teplot. „V posledních dvou letech jsme se přesvědčili, že u námořních přeprav nikdy nelze s jistotou garantovat, že se zásilka někde nezdrží, a proto mají antikorozní fólie své pevné místo při plánování (nejen námořních) přeprav,“ vysvětluje Pavel Trnka, manažer nadrozměrných přeprav ve společnosti DB Schenker.

Běžné antikorozní fólie jsou v zásadě plastové obaly opatřené inhibitorem koroze. „Celospolečenský tlak na zelená řešení a udržitelnost se nevyhnul ani obalovým technologiím a čím dál víc firem proto nabízí fólie z udržitelných kompostovatelných plastů, které jsou opatřeny netoxickou antikorozní látkou, což umožňuje jejich pohodlnou recyklaci,“ přibližuje jeden z aktuálních trendů Pavel Trnka. Lze proto předpokládat, že zájem o podobně udržitelná řešení bude do budoucna dále růst.

Co, kde, v jakých podmínkách a jak dlouho

Na základě jakých kritérií mají firmy zvolit vhodné antikorozní řešení? „Je důležité znát, co, kde, v jakých podmínkách a jak dlouho potřebuji ochránit,“ zdůrazňuje Michal Kment, jednatel společnosti Kment, s tím, že citlivé jsou v tomto směru zejména všechny kovové povrchy bez povrchové úpravy. A nezáleží na tom, zda se jedná o materiály na bázi železa či barevné kovy.

Díky široké škále dostupných antikorozních obalových materiálů je pak možné účinně zacílit na riziková místa. Například využití VCI materiálů dokáže pro kovový díl v kombinaci mosaz/ocel zajistit krátkodobou intenzivní ochranu, případně pomocí bariérové fólie a vysoušedla zajistit dlouhodobou ochranu a uskladnění až na pět let. „Vzhledem ke složité situaci na trhu se zásobováním a přepravou doporučujeme našim zákazníků větší míru předvídatelnosti a dimenzovat balení na případnou delší dobu přepravy a skladování,“ podotýká Michal Kment.

BRANOros BRANOfol

Levné versus kvalitní

Nynější komplikovaná ekonomická situace a dramatický růst nákladů v řadě oblastí může některé firmy „svádět“ ke snaze hledat co nejlevnější (obalová) řešení, a to právě třeba i z pohledu antikorozní ochrany. Před tím ovšem Michal Kment varuje. „Případné selhání balení má v dnešní době mnohonásobně větší dopady, než tomu bylo v minulosti. Kromě narušení obchodních vztahů, finanční škody a podobně je v současné složité situaci s dodávkami materiálů a dílů obecně mnohdy téměř neřešitelné, jak včas poškozený výrobek nahradit,“ upozorňuje.

Velmi levné fólie či další produkty, které jsou na trhu k dispozici, nemusí funkci antikorozní ochrany dostatečně plnit. To daná firma pozná leckdy až po delším čase, kdy už je „pozdě“, například při řešení reklamace zkorodovaných výrobků. Proto se v případě antikorozní ochrany rozhodně vyplatí volit osvědčené a spolehlivé dodavatele s certifikovanými materiály.

zdroj: https://www.svetbaleni.cz/2022/11/10/pri-spravne-antikorozni-ochrane-nemusi-byt-vlhkost-strasakem/

Nahoru